Teknoloji

Apple’ın ChatGPT’ye doğrudan rakip olacak bir sohbet botu geliştirdiği ortaya çıktı: “Apple GPT”

Son zamanlarda yapay zeka teknoloji devleri arasında bir yarış olduğunu biliyoruz. OpenAI, ChatGPT ile herkesin gündemindeyken Microsoft, Google ve Meta gibi şirketlerden de bu tür adımları görüyorduk. Durum böyle olunca herkesin aklına geliyor” Apple ayrıca bir chatbot yayınlayacak mı?”sorusu ortalıkta dolaşmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan söylentilerin ardından bugün Bloomberg yazarı Mark Gurman tarafından paylaşılan bir rapor, Apple’ın bir chatbot geliştirdiğini ortaya koydu. İşte ChatGPT, Bard, Bing gibi rakiplerle doğrudan rekabet etme potansiyeline sahip olan model hakkında ilk detaylar.

Henüz kullanıma sunulup sunulmayacağı kesin olmayan bot, bazı mühendisler tarafından “Apple GPT” olarak adlandırılıyor.

Habere göre şirketin üzerinde çalıştığı yapay zeka destekli chatbot, bazı mühendisler tarafından geliştirildi. Apple GPT’si Diye adlandırılır “. Sav, şirketin şu anda modeli herkesin kullanımına sunmak için sağlam bir planı olmadığını söylerken, mühendisler kurum içiBotu kullandığını da ekliyor.

Bloomberg ayrıca, yeni chatbot’un “Google Cloud üzerinde çalıştığını ve makine öğrenimi çerçevesi Google JAX üzerine inşa edildiğini” bildiriyor. ajax ” isimli bir dil modeli kullanır. Konuya yakın kaynaklar, Apple’ın proje üzerinde çalışan birden fazla ekibi olduğunu ekliyor.

Apple üretken yapay zeka konusunda sessiz kalsa da bu tür bir saldırı görmek şaşırtıcı değil. Şirketin geçen ay ChatGPT’yi çalışanlarına yasaklamasının ardından bir model geliştirdiği yönünde tartışmalar ortaya çıktı. Ayrıca CEO Tim Cook, şirketin yapay zekayı yakından değerlendirdiğinden bahsetti.

Apple’ın chatbot’u herkes için kullanıma sunup sunmayacağı bilinmiyor. Ancak Bloomberg’in kaynakları, teknoloji devinin önümüzdeki yıl yapay zeka konusunda değerli duyurular yapacağını öne sürüyor. Ne olacağını bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu