Haber

Fransa’da okullarda “zorunlu üniforma” tartışması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron’un okullarda üniforma giymeye yönelik olumlu tutumu özellikle sol ve çevreci parti milletvekillerinin tepkisine neden oldu.

Brigitte Macron, dün online versiyonu yayınlanan Le Parisien gazetesine verdiği röportajda, “Öğrenciyken 15 yaşında forma giydim, lacivert etek, lacivert kazak” dedi. terimini kullandı.

Üniformanın öğrenciler arasındaki farklılıkları ortadan kaldırdığına, zamandan ve paradan tasarruf sağladığına işaret eden Brigitte Macron, okulda üniforma giymekten yana olduğunu söyledi.

Bu sözler, sol ve çevreci milletvekillerinin tepkisiyle Ulusal Birlik (RN) partisinin okullarda üniforma giymeyi zorunlu hale getiren bir yasa tasarısı çıkarmasından önce geldi.

Aşırı sol parti Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Milletvekili Thomas Portes, Twitter’da yaptığı paylaşımda, RN’nin bugün okulda üniforma yasasını getireceğine işaret ederken, Brigitte Macron dün okulda üniforma giymesinden yana olduğunu söyledi. ve aşırı sağ ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u destekleyenlerin “el ele yürüdüklerini” söyledi.

Yeşiller (EELV) Milletvekili Cyrielle Chatelain aynı sosyal medyada Brigitte Macron’un RN’nin “gerici önerisini” desteklediğini iddia etti.

RN Milletvekili Roger Chudeau tweet attı: “Bugün parlamentoda meslektaşlarımla birlikte savunacağım öneriyi desteklediği için First Lady’ye teşekkür ederim.” Sözlerini paylaştı.

Öte yandan Fransa Eğitim ve Gençlik Bakanı Pap Ndiaye, 9 Ocak’ta kamu yayın kuruluşu Franceinfo’ya yaptığı açıklamada, tüm öğrencilerin üniforma giymesini zorunlu kılan bir yasa tasarısına karşı olduğunu dile getirdi.

60’ların sonundan bu yana, Fransa anakarasındaki devlet okullarında tek tip olma zorunluluğu yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu