Haber

Irak, PKK’ya karşı Türkiye ile güvenlik anlaşması yapmak istiyor

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Aracı, terör örgütü PKK’nın Irak’taki varlığına ilişkin Bağdat ile Tahran arasında Türkiye ile varılan güvenlik anlaşmasının benzerinin yapılması için çaba sarf edildiğini söyledi.

Araci, Süleymaniye kentine ziyareti sırasında düzenlediği basın toplantısında, Irak ile İran arasındaki güvenlik anlaşması ve terör örgütü PKK’nın ülkedeki varlığına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Irak’ta İran rejimine karşı çıkan grupların silahsızlandırılması ve sınırdan uzak bölgelere yerleştirilmesi için güvenlik anlaşmasının tam olarak uygulanmasının önemine değinen Araci, söz konusu uygulamada son aşamaya gelindiğini kaydetti.

Aracı, herhangi bir silahlı grubun ülkesindeki komşu ülkelere saldırmasını engellemek için çabalarının sürdüğünü belirtti.

Irak’ta terör örgütü PKK’ya karşı Türkiye ile anlaşma yapılıp yapılmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Aracı, “Irak, Türkiye ile bu önemli ve hassas konuyu bitirmek istiyor.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin değerli bir komşu olduğunu belirten Aracı, ülkesinin silahlı bir grubun komşu ülkelere yönelik herhangi bir silahlı eylemini engellemek istediğini kaydetti.

Araci ayrıca, “İran’da olduğu gibi bu konunun da (terör örgütü PKK) tamamen sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya varılması için tüm taraflarca çaba sarf ediliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu