Ekonomi

Renault Grubu ve OYAK’tan yeni ortaklık

BURSA (İGFA) – Türkiye dahil yedi ülkede faaliyet gösterecek olan HORSE Holding, gelişmiş hibrit ve düşük emisyonlu motorlar ile güç aktarım sistemlerine ilişkin bilgi ve varlıkları tek çatı altında topladı. OYAK HORSE Makine Teçhizat Ticaret ve Sanayi A.Ş. (OYAK HORSE), Temmuz ayı başında faaliyetlerine başlamıştır.

Yeni nesil düşük emisyonlu hibrit, içten yanmalı motor ve güç aktarım sistemlerinin geliştirilmesi, üretimi ve tedariki alanındaki şube başkanı olarak şirket, Renault Grubu’nun bu alandaki bilgi ve deneyimini bir sonraki seviyeye taşıyacak.

Merkezi Madrid’de bulunan HORSE Holding, yıllık 3,2 milyon üretim kapasitesine sahip sekiz tesis ve üç Ar-Ge merkezi ile Renault Grubu’nun gelişmiş hibrit ve düşük emisyonlu motor ve güç aktarım sistemlerine ilişkin endüstriyel bilgi birikimini ve varlıklarını satın alıyor.

Bugüne kadar Oyak Renault bünyesinde bulunan motor ve güç aktarım sistemleri tesisi, ‘OYAK HORSE’ adı altında Oyak Renault’nun Bursa fabrikasında üretime devam edecek.

OYAK AT, yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyon, motor, dişli kutusu üretim ve Ar-Ge merkezi ile çalışacak.

Yeni iştirak, Türkiye’de düşük emisyonlu motor üretim yatırımları için bir fırsat sağlayacaktır.

İspanya, Arjantin, Portekiz, Brezilya, Şili, Romanya ve Türkiye’de faaliyet gösterecek olan şirkette Renault Grubu’ndan 9 bin kişi çalışıyor. OYAK’ın Türkiye’deki ortaklığıyla Bursa’daki HORSE tesisinde 875 kişi çalışıyor.

haberaltieylul.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu