Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’in Hint-Pasifik faaliyetlerini ‘sorunlu’ olarak nitelendirdi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pasifik Okyanusu’ndaki ada ülkesi Tonga’ya yaptığı ziyarette Çin’in Hint-Pasifik bölgesindeki faaliyetlerini “sorunlu” olarak nitelendirdi.

South China Morning Post’un haberine göre Blinken, yaklaşık 100 bin vatandaşın bulunduğu Güney Pasifik ülkesi Tonga’ya yaptığı ziyarette bölge ülkelerinin Çin konusunda dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Ziyareti sırasında Tongan Başbakanı Hu’akavemeiliku Siaosi Sovaleni ile bir araya gelen Blinken, “Çin’in bölgeye katılımı arttıkça, bizim açımızdan bazı sorunlu davranışlarda artış oldu” dedi. söz konusu.

Blinken, Çin’in bölgede “iyi yönetişimi baltalayarak ve yolsuzluğu kışkırtarak bazı yağmacı ekonomik faaliyetlerin ve yatırımların” arkasında olduğunu söyledi.

“Gelecek Hint-Pasifik’te”

Mayıs ayında Tonga’da büyükelçilik açtıklarını belirten Blinken, “Biz bir Pasifik ülkesiyiz. Geleceği Hint-Pasifik’te görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı China Gang’ın görevden alınması ve Wang Yi’nin atanmasına ilişkin Bakan Blinken, “İlişkilerimizi sorumlu bir şekilde yönetmek önemlidir. Bu diplomasi ile başlar ve Çinli mevkidaşım kim olursa olsun onunla çalışacağım” dedi. açıklama yaptı.

Blinken’in Pasifik ziyaretleri öncesinde ABD Dışişleri Bakanlığı, Pasifik adalarındaki elçiliklere ayrılacak işçi sayısını ve bütçeyi artırdıklarını, Vanuatu ve Kiribati’de büyükelçilik açmayı planladıklarını açıklamıştı.

Tonga’nın ardından Yeni Zelanda ve Avustralya’ya gidecek olan Blinken’e bu iki ülkede ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin eşlik edecek.

sultandagi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu