Ekonomi

MTA Analiz Fiyatlarında Yüzde 400 Artış

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tahlil fiyatlarını yüzde 400 oranında artırdı. Çorum’un Sungurlu ilçesinde ikamet eden iş adamı Mesut Karaağaç, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne (MTA) bağlı Gemoloji laboratuvarında yaşadığı fiyat artışı olayını anlattı.

Taşlarının analizini yaptırmak isteyen Mesut Karaağaç, 12 Ocak 2024 tarihinde değerli taşlarının analizi için MTA laboratuvarına başvurdu. Her taş analizi için 300 TL ödeyerek kurumdan hizmet aldı. 23 Ocak’ta 20 taşla tekrar aynı laboratuvara başvurduğunda beklenmedik bir sürprizle karşılaştı. İş adamı Mesut Karaağaç, 20 taşın analizi için havale yoluyla 6 bin TL ödeyerek taşlarını laboratuvara teslim etti. Ancak laboratuvardan aldığı bilgi, ocak ayında analiz fiyatlarına yüzde 400 oranında zam yapıldığı ve yeni fiyatın taş başına 1.500 TL olduğu yönündeydi. Bu da vatandaşın yatırdığı parayla yalnızca dört taşını analiz ettirebileceği anlamına geliyordu.

Bu beklenmedik artış karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Mesut Karaağaç, “Ülkede ne gibi değişiklikler oldu ki analiz ücretlerine bu kadar yüksek artış yapıldı? Bu artış oranı, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranlarıyla nasıl bağdaştırılabilir?” Bu artış hükümetin enflasyonla mücadele çabalarına zarar vermek için mi yapıldı? Tepkisini şöyle dile getirdi: “Hizmet girdileri yüzde 400 oranında artsaydı, açıklanan enflasyon oranlarının gerçekliği hakkında soru işaretleri yaratmaz mıydı?”

Karaağaç, “Hem hükümetin ekonomi politikaları hem de devlet kurumlarının fiyatlama politikaları açısından değerli tartışmaları beraberinde getirmez mi?” – ÇORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu