Haber

Novak Djokoviç’in galibiyetin ardından kameraya yazdıklarına tepkiler çığ gibi: Kosova Sırbistan’ın kalbidir

Erkekler Fransa Açık’ta Novak Djokovic, Aleksander Kovacevic’i 6-3, 6-2 ve 7-6’lık setlerde 3-0 yenerek 2. tura yükseldi. Çabanın ardından Sırp raketinin kameralara yazdığı cümle gündem oldu.

“KOSOVA SIRBİSTAN’IN KALBİDİR”

Roland Garros’ta 2. tura yükselen Djokovic, maçın ardından kameralara şunları söyledi: Kosova Sırbistan ‘ın kalbi. Şiddeti durdurun” diye yazdı. Sırbistan.

NE OLDU?

Kosova’nın kuzeyinde 23 Nisan’da yapılan inanılmaz yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Sırplar seçimi boykot etti. Sırbistan 2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görmektedir. Kosova, 117 ülke tarafından “bağımsız devlet” olarak tanınmasına rağmen, kuzeyinde devam eden etnik gerilimler ve Birleşmiş Milletler’e üye olamaması nedeniyle “Avrupa’nın donmuş çatışma bölgelerinden biri” olarak tanımlanıyor. Dönem dönem çatışan Sırbistan ve Kosova, 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında, ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor. Avrupa Birliği.

haber-karabaglar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu