Yaşam

Polisiye Türünün Usta Yazarı Agatha Christie’nin Eserleri ‘Irkçılık’ Sebebiyle Yeniden Yazılıyor!

Polisiye türünün usta yazarı Agatha Christie’nin bazı eserleri; İçerdiği ırkçı, cinsiyetçi ve ayrımcı sözler nedeniyle düzenlenip yeniden yayımlanmaktadır. Detaylar için buraya gelin…?

Kaynak:https://www.theguardian.com/books/202…

1890 yılında İngiltere’de dünyaya gelen Agatha Christie, edebiyatın ve özellikle polisiye edebiyatının en değerli usta yazarlarından biridir.

Kariyeri boyunca 75 roman ve 165 kısa öykü yazan Christie’nin eserleri, içerdikleri ötekileştirici, ırkçı ve cinsiyetçi hakaretlerle saldırgan dili kurgulanarak yeniden yazılıyor.

Birleşik Krallık merkezli HarperCollins Yayınevi, 1920-1976 yılları arasında yayınlanan Poirot ve Miss Marple serisindeki günümüz toplumunda ayrımcı olan bazı paragrafların okunuşlarını çıkararak ve yeniden düzenleyerek yeniden yayımlandığını duyurdu.

Yayıncıyla çalışan ‘hassasiyet’ okuyucuları, Christie’nin kitaplarındaki karakterleri, özellikle de etnik kökenleri Birleşik Krallık’la ilgili olmayanları tanımlamak için kullanılan kelimelere odaklandılar.

Değiştirilen bir takım terimlerin ortasında ‘Hint öfkesi’, ‘şarklı’, ‘kızılderililer’ ve ‘siyah’ gibi ayırt edici terimler yer almaktadır.

Christie’nin eserlerinde yapılan değişikliklerden biri de ülkemizde “Ölüm Adası” adıyla yayınlanan “Death on the Nile” kitabında yer alıyor.

Bayan Allerton karakterini rencide eden çocukları hedef alarak “Geri dönüp bakıyorlar, gözleri gerçekten mide bulandırıcı; Burunları da öyle. Çocuklardan hiç hoşlandığımı sanmıyorum.’kısmi; ‘Geri dönüp bakıyorlar. Çocuklar konusunda rahat olduğumu düşünmüyorum.’olarak değiştirildi.

Bu yeni olay, Christie’nin romanlarındaki ilk değişiklik değil; Daha önce 1939 tarihli “On Küçük Zenci” kitabının adı, içerdiği hakaret nedeniyle 1977’de “Ve Sonra Hiç Yoktu” olarak değiştirildi.

Kitabın adı ülkemizde de ‘Onlar On Kişiydiler’ olarak değiştirilmiştir.

Son dönemlerde edebiyat dünyasının yeni fenomeni olan duyarlı okurlar, daha önce yayınlanmış eserlerde hakaret olarak nitelendirilebilecek ayrımcı telaffuzları kontrol altına alarak yayıncılık sektöründe farkındalık yaratmaya çalışıyorlar.

Daha önce düzenlenmiş eserlerin ortasında Ronald Dahl’ın kullandığı “çirkin” ve “şişman” kelimelerinin yanı sıra antisemitik söylemler, “insan” yerine “insan” kelimesi ve yaratıcısı Ian Fleming’in eserleri yer alıyor. James Bond serisinden.

Edebiyat dünyasındaki bu değişim hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu